Методичні поради

1.      Де краще навчатися?

Усюди навчатися по-своєму гарно. Все залежить від бажання і здібностей – це найважливіше, що треба враховувати. Звісно, щось залежить і від особливостей навчального закладу. Тут є ціла низка факторів, які необхідно враховувати і краще, коли ці фактори обговорюються з фахівцем.

Треба зауважити, що крім вищої професійної освіти, існує система середньої професійної освіти. І на ринку праці, особливо в містах і регіонах з розвиненою промисловістю, все більше відчувається потреба в кваліфікованих робітниках і спеціалістах середньої ланки.

2.        Які професії будуть затребувані в майбутньому?

Оптимістична позиція полягає в тому, що в майбутньому для нашої країни, яка володіє достатньо серйозним економічним потенціалом, затребуваними будуть фахівці з високотехнологічних виробництв (починаючи від кваліфікованих робітників і закінчуючи конструкторами). Песимістична (і більш реальна) позиція полягає в тому, що зараз і в найближчому майбутньому більш затребуваним є робітники обслуговуючої сфери: кухарі, перукарі, кравці, закрійники, касири та інші.

Розширення свого професійного світогляду сьогодні є світовою тенденцією. Ідеальна порада – не обмежуватися здобуттям однієї професії, оскільки в суспільстві з теперішнім станом економіки корисніше мати декілька професій. Тоді ви будете достатньо мобільними і конкурентоспроможними.

3.        Як хобі співвідноситься з майбутньою професією?

Все має індивідуальний характер. Для деяких людей поєднання хобі з професією – благо, для інших – біда. Справа в тому, що протягом життя бажано постійно переключатися на різні види діяльності. Саме тоді людина розвивається гармонійно. Існує таке поняття як «професійна деструкція», яка саме і виникає при багаторічному виконанні однієї й тієї ж роботи. А якщо і після роботи людина не змінює свою діяльність, то це ще більше ускладнює ситуацію. Тому слід відрізняти хобі і захоплення професією.

Слід обирати ту професію, яка подобається, але хобі – це те, що за рамками професії. Але все це має індивідуальний характер, і хтось дуже вдало все це суміщає. Просто дуже різко зростає небезпека деградації при одноманітній діяльності. Хоча, декого більш влаштовує бути примітивним, ніж піклуватися про особистий розвиток. Це право вибору кожної людини: можна орієнтуватися на себе, на перспективи справжнього розвитку в праці, а можна і на тимчасові вигоди та задоволення.

4.        Які професії в майбутньому стануть престижними?

Престижність дуже мінлива, як і мода на будь-що. Престижність часто пов’язують з високими заробітками, особливо в наш час. Підмічено, що на високі заробітки і відповідний комфорт більше орієнтуються підлітки і молодь, але по мірі розвитку людини для неї більш важливими стають інші цінності: сам процес праці, її результативність, відношення з колегами, клієнтами та інше. Змінюється саме уявлення людини про свою роботу, змінюється почуття гордості за свою працю. Одна справа, престижність на рівні громадської свідомості, а інша – власна гордість за свою роботу і почуття її значущості.

Але ми все ж таки орієнтуємося на існуючу громадську думку і на загальні перспективи соціально-економічного розвитку країни. Якщо змінюється суспільство, змінюються і уявлення про престижність праці. На сьогоднішній день на зміну таким ще зовсім нещодавно «престижним» професіям як економіст, менеджер, секретар-референт, юрист поступово приходять і деякі інші професії: програміст, механік, конструктор… Реалії змінюються. Найпримітивніше – орієнтуватися лише на сьогодення.